rainbow

Πώς ενημερώνονται οι γονείς;

Η ενημέρωση των γονέων προγραμματίζεται από τον/τη νηπιαγωγό και αφορά το σύνολο των γονέων της τάξης. Η συνεργασία όμως με τους γονείς μπορεί να επιτευχθεί και με άλλους τρόπους, όπως με ολιγόλεπτη επικοινωνία όταν οι γονείς έρχονται να πάρουν τα παιδιά τους από το νηπιαγωγείο, με τηλεφωνική επικοινωνία ή με προσωπικές συναντήσεις για την επίλυση μεμονωμένων προβλημάτων. Η ενημέρωση είναι δικαίωμα των γονέων, αλλά και υποχρέωση και καθήκον των εκπαιδευτικών.

Γίνεται εκτός διδακτικού ωραρίου, μετά από πρόσκληση εκ μέρους του/της νηπιαγωγού, σε χρόνο που επιτρέπει τη μεγαλύτερη συμμετοχή των γονέων και των κηδεμόνων. Η ενημέρωση γίνεται συλλογικά όταν πρόκειται για γενικά θέματα και για θέματα λειτουργίας του νηπιαγωγείου και προσωπικά όταν πρόκειται για θέματα που αφορούν συγκεκριμένο νήπιο. Ο/η νηπιαγωγός ορίζει μία φορά το μήνα ή και συχνότερα, αν το κρίνει απαραίτητο, ημέρα συνεργασίας με τους γονείς, η οποία γίνεται σε ώρες εκτός διδακτικού ωραρίου και αποφασίζεται από το διδακτικό προσωπικό, αναγράφεται στο βιβλίο πρακτικών και ανακοινώνεται στους γονείς. Αυτονόητο είναι ότι ο/η νηπιαγωγός δέχεται και εκτάκτως σε συνεργασία γονείς που αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα. Για την αντιμετώπιση περιπτώσεων νηπίων που παρουσιάζουν ιδιαίτερες δυσκολίες, ο/η νηπιαγωγός μπορεί να συνεργάζεται ακόμα και εντός της αίθουσας διδασκαλίας με τους γονείς αυτών των νηπίων ή με άτομα που κρίνονται ειδικά για την περίπτωση ή μπορούν να προσφέρουν ειδική βοήθεια, όταν ο ίδιος / η ίδια ή ο/η σχολικός σύμβουλος προσχολικής αγωγής το κρίνουν απαραίτητο.